Vongole (mušle srdcovky)

V Itálii jsem si zamilovala mořské plody. Moje nejoblíbenější ale stále zůstávají mušle, konkrétně to jsou tzv. „vongole“. V Čechách pro ně existuje název srdcovky, protože jsou to malinké mušle ve tvaru připomínajícím srdce. Rozlišujeme hned několik druhů, závisí především na jejich velikosti, dále na rozdílné chuti a potom se od toho odvíjí i jejich cena. Existují tedy „vongole veraci“ – ty bývají největší, nejrozšířenější v italských obchodech (většinou je najdete buď v supermarketech, kde je oddělení přímo kde prodávají ryby a mořské plody nebo také mají speciální obchody, kde najdete denně čerstvé ryby) a také bývají nejdražší.

Často se může setkat i s tzv. „lupini„, což jsou také srdcovky ale jsou mnohem menší než ty předchozí, bývají i levnější. Existují ještě „vongola verace filippina“ a „longone„, ale tyhle poslední dva druhy jsem nikdy neměla možnost ochutnat, ani jsem se s nimi nikdy v krámě nesetkala. Srdcovky jsou velmi oblíbenou ingrediencí při přípravě špaget. Nejznámější jsou jednoduché těstoviny na bázi olivového oleje a petržele nebo s rajčatovou omáčkou.

mušle

Jak na jejich přípravu?

Pokud se chystáte uvařit si doma srdcovky, je potřeba dávat od začátku pozor hlavně na to, jak je očistíte. Není to tak složité jako to bývá naopak u slávek. Vongole jsou pokryty vrstvou písku, který musíte pečlivě odstranit, jinak riskujete, že vám zkazí celé jídlo. Takže, první věc, co je potřeba udělat jakmile je koupíte, je naložit je na minimálně 1h do vody, kam přidáte cca 2 lžíce mořské soli. Každý Ital to dělá trochu jinak. Mě se osobně se osvědčilo na radu bývalé tchýně nechat je takto půl dne až celý den, s tím že vodu čas od času vyleju a doplním sůl.

Co následuje je jejich omytí. Vemte si do dlaní pár kousků mušlí, nevím tak 5-6 a začněte je proplachovat pod tekoucí vodou. Uděláte to tak, že pod proudem vody zavřete do dlaní vongole a rukama začnete třít o sebe. Takto pokrčujete, dokud nepropláchnete poctivě všechny srdcovky.

Co s těmi otevřenými?

Vyhodit. Otevřené mušle jsou totiž příznakem toho, že už jsou zkažené. Vyhodíte je okamžitě ze sáčku, nemá smysl tedy je vůbec proplachovat. Srdcovky by neměly ani výrazně smrdět a ani být rozbité.

Kde se dají koupit?

No já je sháněla v Čechách opravdu hodně dlouho. Nevím, jak v Praze, kde je spousta italských obchodů, ale sehnat vongole v Liberci mi trvalo dva roky 🙂 Objevila jsem je totiž až nedávno, mají je v libereckém Makru! Samozřejmě mluvím o čerstvých mušlích, ty mražené totiž najdete skoro kdekoliv, ty ale stojí za nic a vůbec bych je k vaření nepoužívala 😉

Tak pokud, jste na ně dostali už takovou chuť jako já, tak můžete začít tady – u receptu na srdcovky s rajčatovou omáčkou 🙂

mušle mořské plody mušle srdcovky italské mušle

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Ingredience, Nejnovější recepty Označeno s:
2 comments on “Vongole (mušle srdcovky)
  1. Marťa napsal:

    hmmm, to jsem nikdy nejedla… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků