Vaše Itálie: Přivoňte si k Toskánsku

Další krásný článek o Itálii poslal Lukáš. Tentokrát tu máme vyprávění o cestě do Toskánska, plné užitečných rad, tipů a nechybějí ani pěkné fotky. Tímto Lukášovi za jeho zaslání moc děkuji..

**

Když se chystám vyrazit přes Rakousko směrem na jih, nikdy neříkám, že jedu do Itálie, ale vždy mám na mysli konkrétní region. Asi nejvíce mi za těch mnoho návštěv apeninského poloostrova, které jsem měl možnost podniknout, zůstalo hluboko v srdci Toskánsko

Nemohu říci, to je ta pravá Itálie a tam kvůli tomu musíte vyrazit. Spíše mě na tomto regionu lákají svérázné drobné odchylky od pro nás vštípených představách o italském životě.

dobrovky-knihy-italstina

Učebnice italštiny najdete na Knihy Dobrovský. Pro aktuální nabídku klikněte.

Toskánsko je velmi rozmanitý kraj

I samotné Toskánsko, které se rozléhá v samotném středu Itálie, není jednoduché uchopit. Téměř na každých 30 ti kilometrech vás čeká jiná krajina, jiná architektura, jiné zvyky a určitě také jiná kuchyně. Nemůže Vás potom překvapit, že si dáte  podél pláže v rovině nataženém přímořském městečku Donoraticu k obědu běžnou nabídku čerstvých středomořských plodů a k večeři si můžete ochutnat kančí na omáčce v 40 km vzdálené Massa Maritimně obklopené hustými kopcovitými lesy které jsou plné divoké zvěře.

Kopcovitá krajina s hustými  lesy až do výšky kolem 800 metrů nad mořem, byla pro mě vůbec první šok co mi toskánská krajina připravila. Proto se připravte na cestování v této úžasné krajině, kdy se jasná spojnice mezi dvěma městy změní na cestu o tisíci zatáčkách na dvaceti kilometrech. O to máte více času si užít to pravé Toskánsko s výhledy na kamenné usedlosti od středověku osídlující ty nejviditelnější kopce v krajině.

Počítejte také s tím, že každá návštěva městečka, nebo většího města znamená pro vaše auto zařadit velice nízký převodový stupeň a nahoře v uličkách mezi na sebe od středověku nalepenými domy doufat, že s našimi obrovskými auty odjedeme se zrcátky na vozidle (naschvál počítejte, jestli každé druhé auto co jste potkali není FIAT Panda).

dovolená toskánsko

ráno v Toskánsku

Co mě na tomto regionu uchvátilo

Uchvátila mě jeho historie a tím nemyslím ani tak dobu renesance a obrovského vlivu největšího toskánského města Florencie i na světové dění, ale již období Etrusků. Jejich stopa, kterou po sobě zanechávají, mě hluboce zasáhla. Nejvíce se k této kultuře lze přiblížit asi ve Volteře (it. Volterra). Pro mě je to jedno z nejzásadnějších městeček Toskánska a při procházkách křivolakými uličkami se setkáte s mnohými stopami jejich kultury. Třeba s nesčetnými řemeslnými dílnami na zpracování alabastru, který přeměněn šikovnýma rukama umělců do rozličných tvarů může být tím nejlepším suvenýrem odvezeným z Itálie.

volterra co vidět

okolí Volterry

Ochutnejte toskánské víno a typické produkty

Dá se říci, že jen přes kopec je San Gimignano, které má díky svým kamenným obraným věžím přízvisko Manhattan Toskánska. Doporučuji ale díky návalům asijských a dalších turistů zůstat na tom nejbližším kopci a jen se kochat pohledem, který je opravdu úžasný. V této oblasti je také možné ochutnat nejlepší bílé víno Toskánska Vernaccia di San Gimignano DOCG.

Pár kilometrů směrem na sever se kolem městečka Certaldo dá sehnat spousta výborného červeného vína Chianti za poloviční ceny, než ve zbytku regionu. Také je tu skvělý olivový olej, který si na farmách můžete koupit dle libosti. Oleje ochutnávejte ve všech částech Toskánska, kdy rozdíly jsou obrovské a vybírejte dle osobních preferencí. (více na jihu je většinou výraznější a takový ostřejší).

san gimignano toskánské víno

San Gimignano – pohled z vrcholku kopce

Když už jsme u vína nelze opomenout oblast Chianti Classico a jeho úžasná městečka a přírodu. Opravdu nečekejte Moravské lány vinic, ale drsnou krajinu plnou lesů, divoce porostlých roklí, kopců na kterých jsou dopravní značky ‘‘jen se sněhovými řetězy“. Zdejší víno je nejtypičtější pro celé Toskánsko a skutečně ho tu umí. Tuto oblast nejde jen tak proletět bez zastávky, ale minimálně v Castellina in Chianti, Radda in Chianti, Gigole in Chianti a Greve in Chianti se zastavit.

Posledně jmenované Greve doporučuji zařadit na okamžik, kdy Vám začne kručet v břiše a využít to k návštěvě řeznictví Falorni otevřeném v roce 1806 do kterého se sjíždějí gurmáni z celého světa. Už při vstupu Vás natolik omámí vůně šunek, pancety, salami, že budete mít chuť tento prostor již neopustit http://www.falorni.it/#&panel1-1.

vinice vernaccia itálie

San Gimignano vinice Vernaccia

San Gimignano pohled

San Gimignano pohled

Kam si zajít na kávu či oběd a nákupy

Kousíček pod oblastí Chianti Classico leží město Siena. I za sebe musím říci, že stojí za návštěvu. Je super projít si centrum a chvilku pozevlit na opravdu úžasném náměstí Piazza del Campo.  Na jídlo a kávu ale odběhněte někam mimo centrum. Obecně se mi v Itálii osvědčilo odklonit se na jídlo a pití od davů turistů a hledat místa, kde se shlukují místní.

Na ranní kávu jsou to místa, kde jste v chumlu v obleku úžasně oblečených bankovních makléřů, řemeslníků, maminek s dítětem na ruce a šviháckých seniorů, kdy všichni se snaží překřičet toho druhého a zažít těch slastných 5 úžasných vteřin s koflíčkem té své kávy.

Na pro nás běžnou obědovou pauzu moc nepočítejte s poledním menu o dvou chodech někdy po poledni. Už někdy po jedenácté hodině sledujte, kde se vytvoří hrozen různě barevných dodávek s místními dělníky. Tam je zaručeně místo kde vám udělají vždy čerstvou a chutnou svačinu, která vás výborně připraví na více než čtyřchodovou večeři. Pozor, po třinácté hodině, už k snědku nemusíte nic sehnat – je siesta.

Na večeři se zeptejte někoho z místních, kdy vám jistě dobře poradí (na 70% počítejte s tím, že skončíte u nějakého jejich bratrance, nebo strýčka). Vyloženě šlápnout vedle v Itálii s večeří nemůžete, jen jde o to, kolik jste ochotni za večeři nechat. Malá rada – restaurace je o něco dražší než osterie a rozdíl je většinou jen v prostředí.

Západně od Sieny leží  Arezzo. Město samo o sobě je krásné, ale zkuste naplánovat návštěvu na první víkend v měsíci, kdy se tu koná burza starožitností svezených z celé Itálie. Ten zážitek je opravdu silný a kdo má rád staré věci s příběhem odjede s prázdnou peněženkou. Když už jsme u toho nakupování, tak vedle Arezza je velké Outlet City pro nákup spousty oblečení za super ceny http://www.valdichianaoutlet.it/en/home

burza ve městě Arezzo

burza ve městě Arezzo

kraj Chianti

kraj Chianti

vinice Chianti Classico

vinice Chianti Classico

Dále směrem na jih jsou vinařsky známá města Montepulciano a Moltalcino. Je hezké je navštívit a na chuť pořídit pár lahvinek výborného vína. Mnoho lidí však zbytečně mine městečko Pienza, které leží mezi výše jmenovanými městy. V Pienze můžete narazit na dvě typické regionální záležitosti, které by bylo škoda minout. Sama Pineza je proslavena Pecorinem di Penza – sýrem z ovčího mléka, který je pro Toskánsko typický a v každé vesnici chutná trochu jinak. Tady si na něm opravdu zakládají a je to znát.

Dalším typickým výrobkem je terakotová keramika. Jistě už jste někde někdy slyšeli o odstínu barvy siena- nebo siena pálená, cože je typická barva pro cihly a tašky z tohoto regionu. Při pohledu na okolní červené kopce vás jistě napadne proč tomu tak je. V Pienze je několik keramických dílen, kde zpracovávají a vypalují krásné až umělecké terakotové výtvory (moje žena měla v plánu auto po střechu naplnit ozdobnými květináči).

Montalcino - rozlehlé vinice

Montalcino – rozlehlé vinice

rozlehlé vinice Toskánska

rozlehlé vinice Toskánska

Směrem k moři přes přírodní horké prameny

Při cestě směrem k moři by byla škoda nenavštívit město Pitigliano, které někdo postavil na hranu propasti a samotné město má neuvěřitelnou atmosféru historie zasazené do těžko dostupného regionu. 

Po tak dlouhém cestování je naše tělo již hodně zmoženo a zasloužilo by si nějakou relaxaci. Pokud nejste fanoušky Wellness center a máte rádi přírodu je tu pro vás Saturnia. Přírodou vytvořené vany kdy vám na záda padají vodopády 37°C teplé sírou načichlé vody. Jedná se o volně přístupné místo bez poplatků, kdy macerujete své tělo a kocháte se výhledem do toskánské krajiny. Byli jsme tam na konci března a byla to super koupačka.

Pod městem Grosseto je oblast Marrema, která je takovým přírodním parkem na pobřeží moře. Kdo má rád romantické koupání v přírodní krajině bez lidí (nejen turistů, ale i pro většinu místních je to daleko se skrz lesy prokousat k moři) je toto ideální místo možná v celé Itálii. Je to jedno z mála míst, kde ještě žijí divocí koně a lišky tu dávají dobrou noc.

Bibbona Mare itálie toskánsko

Bibbona Mare

Moře…, pro nás suchozemce magická čtyři písmena, která znamenají tu skutečnou letní dovolenou. Toskánsko a moře, no – nečekejte bílé pláže, a kýčovité plážové resorty. Díky aktivní vulkanické oblasti spíše očekávejte černé kamínky a syrovější zátoky spíše pro relax a rozjímání, než celodenní grilování. Je tu pár městeček, kde kulturu slunění podporují, ale jsme přece v Toskánsku. Více, ale čekejte neupravené pláže schované v piniových lesích, kde se ale dá nalézt mnoho klidných míst k soukromému koupání bez davů turistů.

Kouzelné pobřeží a regionální produkty

Podél celého pobřeží se zvedá hradba zelených kopců se středověkými zříceninami strážných hradů. Krásná oblast je kolem městečka Bolgheri, které se stalo synonymem nejdražších vín, které můžete v Itálii koupit. Pro Italy je trochu smutné, že to jsou francouzské  odrůdy  pěstovaná dle francouzských zvyklostí.

Štěstí je, že v místních supermarketech lze koupit obdobná regionální vína pěstovaná na vedlejším kopci jen cena je místo 500 eur tak kolem 12 eur. Vůbec se tu nebojte nakupovat v supermarketech! Je to opravdu cesta do jiné kultury přístupu k potravinám.

I v tom největším obchodě je vždy dbáno na maximální podporu a propagaci místních výrobků (a to nemyslím celo-italských, ale oleje, sýry, vína, šunka, klobásky atd. jsou primárně z okolních vesniček od malých producentů.)  A i v těchto obchodech je prodej například šunky obřadným rituálem.

Nekupujte si tedy rozhodně zatavené balíčky šunky, nebo sýra, ale na vlastní kůži si u pultu macellerie zažijte tu lásku při prodeji, v níž je cítit hrdost na kvalitu potravin vyráběných po generace stejným způsobem.

Poslední doporučenou destinací je Elba

Ostrov asi hodinu cesty z pevniny trajektem. Je neuvěřitelné, jak těch pár desítek kilometrů přes moře může naprosto změnit krajinu a mentalitu. Ač je to k nevíře, tady už se setkáte s krásnými plážemi, kaktusy a průzračnější vodou.

Například pokud se vydáte na Elbu na jaře zažijete úžasný okamžik, kdy se při zatím stále trochu otužileckém koupání můžete kochat výhledem na zasněžené hory na Korsice. Každý kout Elby má jiný ráz a pokud tu budete musíte nejméně jednou kolem celého ostrova obkroužit. Osobně jsem to jel několikrát na kole a je to krásný a náročný jednodenní výlet.

pobřeží na ostrově Elba

pobřeží na ostrově Elba

Ale zpátky na pobřeží. Jak jsem již zmiňoval, mimo pobřeží se jedná se o krajinu bez kousku roviny. Je to důsledkem vulkanické činnosti, kdy máte pocit, že celá krajina je stále v pohybu. Tu a tam se utrhne kus kopce, silnice, ze země vyvěrají horké sirné prameny (při projížďce na horském kole v lese mě nenadálá aktivita ze země do metru a půl vytrysklého pramene málem připravila o čisté spodní prádlo), ale i to jedna z krásných a typických stránek Toskánska.

Na hodně velké narušení krajiny můžete narazit ve vnitrozemí, kde energetické společnosti využily obrovské síly geotermální energie a postavily na nejsilnějších vývěvách chladící věže elektráren, které opravdu hyzdí zdejší krajinu. Na druhou stranu je to jeden z nejekologičtějších způsobů získávání elektrické energie. V této oblasti, kde to neustále voní, jako by tam někdo před týdnem vysypal ošatku vajíček, však mnoho turistů nenajdete.

Portoferraio Elba

Portoferraio Elba

jih ostrova Elba

jih ostrova Elba

Další místa Toskánska

Možná se ptáte a co Florencie, a co Pisa a další ikonická města Toskánska? Ano i zde přes návaly, asijských, amerických, polských, ruských a mnoha dalších turistů zažijete Toskánsko, ale spíše budete více cítit tu námi vštípenou představu o Itálii z pizzerie za rohem.

Pokud sem vyrazíte naplánujte si více času, kupte si turistického průvodce, ať víte kam určitě nejezdit a hlavně vnímejte Toskánsko všemi smysly, které necháváte často bez větší aktivity. Mohu Vám dát jednu takovou radu, “Zkuste cítit Toskánsko!“ Je to tu opravdu jeden z nejsilnějších vjemů, které Vás touto úžasnou krajinou provedou a která Vám už navždy zůstane v hlavě.

Až tu budete, zavírejte oči a zhluboka dýchejte, dýchejte TOSKÁNSKO…..

Lukáš

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Toscana (Toskánsko), Vaše Itálie Označeno s:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků