Milano…město módy a kontrastů

V Miláně jsem už byla několikrát a pokaždé mě na něm něco překvapilo. Něříkám, že vždy příjemně, ale i o tom je návštěva tohoto velkoměsta.

Milano je „hlavním“ městem regionu Lombardie, který je považován za jeden ze čtyř ekonomických motorů evropy, a obyvatel má zhruba tolik co naše celá republika (z toho Milano má kolem 1,4 milionů).

Proč jet do Milana?

Někdo mě teď možná ukamenuje, ale já nepatřím mezi velké příznivce tohoto města. Osobně miluju středověká města, malé italské vesničky zapadlé kdesi v horách, farmy a agriturismy, kde vyrábí domácí sýry nebo salámy, italskou přírodu a nebo italská města, která vynikají svou historií či uměním.

Na průmyslová velkoměsta mě rozhodně neužije. Ale musím říct, že i Milano má něco do sebe. Když už nic, tak samotný dóm může být velký důvod, proč sem jet.

milánský dóm

milánský dóm

Jedná se opravdu úchvatnou stavbu, která mi pokaždé vyrazí dech, když vycházím z metra na stanici Duomo. Schodiště vás vyvede na obrovské náměstí lemované obchody a slavnou galerií Vittorio Emanuele II.

milánský dóm

milánský dóm – náměstí

galerie miláno

vstup do galerie Vittorio Emanuele II

miláno shopping

výzdoba galerie

V té se nachází luxusní sortiment pro bohatší pěněženky (najdeme tu například značky jako je Gucci, Giorgio Armani apod.). Samotná galerie je ale moc krásná památka, kterou byste při návštěvě Milána neměli rozhodně minout. Uvnitř na vás čekají blyštivé výlohy a pozlacený strop vyzdobený úžasnými malbami. Na konci průchodu vyjdete na malé náměstí, kde můžete obdivovat jedno z nejslavnějších divadel světa Teatro alla Scala, které hostilo řadu těch nejvyhlášenějších umělců.

divadlo la Scala

divadlo la Scala

Osobně mě stavba samotného divadla nijak nenadchla, ale umím si představit, že po kulturní stránce musí být opravdu úžasný zážitek zajít sem na nějakou italskou operu.

Jakmile si tedy projdete náměstí, určitě zajděte po levé straně dómu ke kasám a kupte si vstupenku na střešní vyhlídku. Z vršku dómu je totiž moc pěkný výhled na náměstí a celé Miláno a okolí.

milánský dóm

sochy lemují celý dóm

milano město módy

výhled na celé město

vršek milánského dómu

vršek milánského dómu

ulice vittorio emanuele milano

pohled na hlavní třídu

Až se pokocháte, můžete se vydat hlavní třídou Corso Vittorio Emanuele na nákupy. Díky těm se také Miláno proslavilo. Celé centrum Milána působí jako jedno velké obchodní centrum, najdete tu snad všechny nejvýznamnější italské i světově značky. A až budete mít tašky plné, můžete si dopřát posezení kdekoliv na hlavní třídě a užívat si prostě atmosféry města módy.

centrum milana - náměstí dómu

centrum milana – náměstí dómu

milánský dóm

milánský dóm

Když už budete v Miláně, určitě byste neměli vynechat návštěvu hradu Castello Sforzesco. Jedná se o velmi rozsáhlou a impozantní stavbu, kterou hned u vchodu zdobí fontána a z druhé strany upravený park. Moc krásný je hlavně v noci. Hrad je vzdálený asi jen 10 minut pěšky, stačí jít pořád rovně směrem od dómu.

hrad Sforzesco

hrad Sforzesco

fontána naproti Castello Sforzesco

fontána naproti Castello Sforzesco

hrad Sforzesco v Miláně

hrad Sforzesco

hrad Sforzesco

hrad Sforzesco

hrad Sforzesco

hrad Sforzesco náměstí

hrad Sforzesco milan

park u Hradu

park u hradu

park u hradu

Vyhlášeným místem jsou i kanály Navigli, které jsou vyhledávané hlavně kvůli krásné noční atmosféře a ideálním místem, kde si dopřát pravý milánský aperitiv. Bohužel jsem tu ještě nebyla, tak pro vás zatím nemám žádné fotografie nebo nějaký tip.

Miláno je ideální lokalitou pro návštěvu zbytku Itálie. Letadlem jste tu nízkonákladovkou z Prahy za něco přes hodinu. Na hlavním nádraží můžete nasednout buď na rychlík (le Frecce – webové stránky zde) a za hoďku a půl být ve Florencii (která rozhodně za návštěvu stojí), za necelé tři hoďky v Římě nebo za dvě a půl hoďky v dechberoucích Benátkách.

Freccia Rossa - nejrychlejší z vlaků

Freccia Rossa – nejrychlejší z vlaků

Pokud plánujete procestovat region Lombardia (který rozhodně stojí za to), nasedněte jednoduše na vlak od místní společnosti Trenord (webové stránky zde) a můžete si vyrazit třeba na oblíbené místo George Clooneyho – jezero Como. Cesta vám zabere tak akorát jednu hodinu a výletu nebudete rozhodně litovat!

Trenord - vlaky regionu Lombardie

Trenord – vlaky regionu Lombardie

Co bych Milánu vytkla?

Vždycky když jsem jela do Milána, moje cesta byla spojená s nějakým účelem. Ať už to byla například návštěva světové výstavy EXPO v roce 2015 (článek zde) nebo kurzu pro baristy (článek zde).

To samé doporučuji každému, kdo sem plánuje cestu.

Miláno je podle mého město, které je ideální na nákupy, na výlet za kulturou, na obchodní setkání či na světové módní přehlídky.

Pokud ale plánujete navštívit Miláno jako takové, bude vám na to stačit i několik pár hodin.

Miláno je město kontrastů. Na jedné straně tu máte luxusní obchody, rezidenční oblasti plné krásných vil a vysoko se tyčící sídla světových bank a mezinárodních společností. Na druhé straně je tu metro, které by zasloužilo pořádnou rekonstrukci většiny místních prostor, nedaleko centra tu najdeme nemálo zanedbaných čtvrtí, do kterých se nedováží zatoulat ani místní.

**

Tak doufám, že jsem vás příliš neodradila a budu se těšit na vaše komentáře. Kdo z vás už byl v Miláně a co si o něm myslíte vy?

milano západ slunce

milano západ slunce

milano horší čtvrť

milano horší čtvrť

krásný milánský dóm

krásný milánský dóm

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Lombardia (Lombardie), Tipy na cestování Označeno s:
2 comments on “Milano…město módy a kontrastů
 1. Wendy Matejka napsal:

  Zdravím Zuzko,
  konečně blog o Itálii 🙂
  Italskou kuchyni miluju, rád jezdím do Itálie. V Miláně jsem párkrát už byl, sice pracovně, ale i tak super. A co v Liberci nějaká italská restaurace není? Bydlím kousek a chybí mi.
  Těším se na další článek o čemkoliv 🙂
  Grazie

  • Zuzka napsal:

   Ahoj, moc děkuju za milý komentář 🙂 To mě potěšilo. V Liberci asi ani žádná pořádná italská restaurace není, jsou tu akorát ty dva Napoletánci u muzea a nemají tam špatnou pizzu, ale jinak tu asi nikdo není bohužel. Radši si to uvařím doma!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků