Bergamo…středověké městečko s úžasnou atmosférou

Dneska bych ráda navázala na minulý článek o návštěvě EXPA (EXPO Milano 2015). Není to náhoda, že vám budu povídat o Bergamu, protože právě tam jsme se mamkou druhý den vydaly. Naše dovolená měla za hlavní cíl EXPO a Miláno, kam jsme přiletěly na letiště Malpensa. Jelikož ale při nákupu letenek vyšla jako nejlevnější kombinace odlet z Bergama, napadlo mě se tam při cestě zpět zajet podívat. A udělaly jsme sakra dobře!

Bergamo jsme stihly navštívit za jedno odpoledne. Od zhruba 11 hodin do 15:30. Stačí to na to si Bergamo užít? To si řekneme v tomhle článku.

Ráno jsme se nasnídaly, udělaly check-out a vyrazily metrem na hlavní milánské nádraží Milano Centrale. Cesta vlakem do Bergama byla jasný výběr hned od začátku. Za prvé vlaky miluju, za druhé jsou pohodlnější než busy a za třetí se prostě v Itálii vlakem cestuje mnohem lépe, i přes častá zpoždění italských drah Trenitalia (webové stránky Trenitalia). Co je ale dobré vědět je to, že s vlaky v regionu Lombardia se to má trochu jinak než v ostatních koncích Itálie. Jezdí tu totiž také společnost Trenord (webové stránky Trenord), která vznikla spojením LeNord a Trenitalia, a nabízí podle mého rozhodně kvalitnější služby než samotná Trenitalia, ať už to je minimálně přesnost a dochvilnost. Tak typická pro sever Itálie. 

Doplňuji ještě mapu pokrytí Trenord.

Bergamo nádraží

Bergamo nádraží

Cesta do Bergama

No, o vlacích možná někdy příště, teď se vrhneme na můj výlet a na to, co by se vám mohlo při návštěvě Bergama hodit. Takže pokud pojedete vlakem z Milána, je potřeba vědět pár věcí. První je to, že si musíte koupit jízdenku na vlak a POZOR musíte ji vždy označit!!! Nakoupená jízdenka má totiž platnost něco kolem 6 měsíců, pokud se to nezměnilo a tudíž neoznačená je také neplatná. Pokud vás chytnou, čeká vás pěkná pokuta a k tomu dost možná i přirážka za to, že jste turista a nemůžete se bránit. 

Kde ji tedy můžete koupit?

Jízdenka se dá koupit jak na internetu (viz. začátek článku, najdete tam odkazy), tak i u kasy (v italštině „biglietteria), kterou mimochodem nedoporučuji. Za prvé tam bývají fronty turistů, kteří jsou zmatení a neumějí ani slovo italsky a kolikrát ani neví, kam vůbec chtějí jet, za druhé budete muset prodejci vysvětlovat kam chcete jet, což nebývá snadné už kvůli jejich všeobecně špatné angličtině nebo vaší nedostatečné italštině. Samozřejmě výjimek je všude dost. Co ale musím doporučit jsou prodejní automaty! Nevím teď v kolika jazycích světa jsou, ale určitě je jich dost na to, abyste si tam našli jeden, kterému budete dostatečně rozumět. A když i přes to ne, je to natolik jednoduché, že se v tom opravdu vyznáte i bez toho.

Funguje to tak, že si na nádraží najdete takové zelené velké „krabice“ (správně se jim říká „biglietterie self-service), tam kliknete na obrazovku a vyjede vám možnost jazyka, odkliknete. Nabídne se vám město odjezdu (vždycky to, ve kterém lístek nakupujete), buď ho necháte, jakože v našem případě jsme nechaly Milano Centrale, nebo se to dá změnit (bývá tam napsané něco jako „cambiare la partenza“). Kliknete tedy na město příjezdu – čili Bergamo (v italštině „arrivo“, něco takového tam uvidíte). Tam si pak na obrazovce naklikáte na klávesnici město kam jedete a potvrdíte. Pak už jen vybíráte třídu, jestli 1. nebo 2. nebo jiné. Zvolíte počet cestujících (tzn. počet stejných lístků) a způsob platby. Výhoda je, že můžete platit jak hotově, tak i kartou. Místo kam vložit peníze je krásně vidět, svítí na vás 🙂

V Milano Centrale jsou tyhle automaty hned v přízemí, když po vstupu do hlavního vchodu půjdete hned rovně do takové dlouhé chodby, kde je spousta obchodů a na ceduli máte napsáno „biglietteria“. 

Kde ji označíte?

No v Itálii na to existují blízko nástupišť (ale většinou i na různých dalších místech na nádraží) takové malé automaty. Bývají žluté a ošoupané a krom toho před pár lety v Římě tyto žluté nahradily takovými většími zelenými. Je to jedno, jsou to pořád automaty, do kterých před odjezdem jednoduše vložíte jízdenku a označíte ji. Na té mimochodem míváte napsaný čas, který vám bude platit od doby označení (např. „valido 6 ore dalla convalida“ – což jsem běžně mívala já – 6 hodin od označení – a platí to pro cesty do vzdálenosti 200 km). 

Milánské turnikety

Pokud máte lístek, čeká vás už jen projít takovým „turniketem“ (říkají mu „gate“). Upřímně tohle vybavení bylo pro mě nové. Nevím teď jak dlouho to tam mají, ale když jsem byla v Miláně naposled, tak to tam ještě neměli. Myslím, že je to tak 3-4 roky zpátky. Před vstupem na samotné nástupiště musíte lístek ukázat kontrole a ta vás teprv přes sklěnený „gate“ pustí. Tam už potom můžete lístek v klidu označit ve žlutých přístrojích. 

Proč se mi ta novinka tak líbí? Po zkušenostech s obrovskou spoustu otravů, podivných prodejců a povalečů na italských nádražích mě toto opatření potěšilo. Při čekání na vlaky je totiž u nástupišť konečně klid a člověk se nemusí neustále vyhýbat někomu, kdo chce něco vyžebrat, prodat nebo v horším případě ukrást.

Bergamo

Cesta busem

Přeskočím už rovnou k Bergamu, jinak bych se tu příliš rozepsala o něčem, co teď zrovna nemám v plánu. Z Milano Centrale tedy jezdí vlak do Bergama každou hodinu a lístek na cestu tam vás bude stát 5,5 euro. Pojedete s Trenord a cesta by měla trvat 48 minut. 

Po příjezdu na nádraží v Bergamu si kupte lístek na bus, který platí i na místní „funicolare“ (taková pěkná lanovka). Jízdenka stojí 1,3 euro a platí 75 minut. Bohatě vám stačí. Pokud potom pojedete na letiště, kupte si na cestu zpět jízdenku za 2,3 euro, která platí 90 minut. Jízdenka se dá koupit hned na nádraží, je tam v budově trafika.

Stoupněte si hned na zastávku před nádražím, je lehce po pravé straně. Jezdí tam bus 1a. Ten budete potřebovat. Předem říkám, že možností jak vidět Bergamo je strašně moc, já mám pro vás akorát jednu z verzí, kterou jsem si po dlouhých diskuzích s místními sama vyzkoušela a byla jsem s výletem moc spokojená.

linka 1a směrem od nádraží do citta alta

linka 1a směrem od nádraží do citta alta

Bus jezdí každých 10 minut a vyveze vás do Citta Alta. Bergamo je rozděleno teoreticky na dvě části. Citta Alta a Citta Bassa. Ta první je na kopci a je to historické centrum města, s úžasným výhledem na celé okolí, obklopené neporušenou středověkou zdí, to byl náš cíl. Druhá část je ta dole, pod kopcem. Je to moderní část města, plná obchodů a ulic. Musím říct, že také moc pěkná, město celé působí čistě a upraveně. Hodně lidí mi doporučovalo jít se projít i sem, navštívit ulici Via XX Settembre, kde je hlavní nákupní zóna a dojít pěšky až k první „funicolare“ (lanovce). Koho by tato varianta zajímala, napište mi mejla, nebudu se jí teď věnovat.

colle aperto - tady nastoupíte na lanovku san vigilio

colle aperto – tady nastoupíte na lanovku san vigilio

náměstí u colle aperto

náměstí u colle aperto

náměstí u colle aperto

náměstí u colle aperto

květiny itálie

náměstí u colle aperto

La funicolare

Jakmile sednete na bus, pojedete asi dalších 15 minut a vystoupíte až úplně na konečné zastávce Colle Aperto. Odtud mimochodem vyjíždí i bus směrem na letiště. Tam když vystoupíte, tak na vás hned dýchne úžasná atmosféra města. Všude jsou květiny, stromy, parky a historické budovy. Můžete se tu chvilku rozhlídnout, ale naše cesta zatím nekončí, to nejhezčí je totiž úplně nahoře.

Na plácku Colle Aperto se totiž nachází jedna ze tří lanovek – „stazione inferiore San Vigilio“. Tedy spodní stanice, která vás doveze nahoru na San Vigilio. Tam jednoduše nastoupíte a za stejnou jízdenku, co jste si cvakli dole se projedete lanovkou. Ta jezdí každých 7 minut a stojí to za to! Pomalu se totiž před vámi začne otevírat úžasný výhled na celé historické centrum Citta Alta. Cesta trvá jen pár minut.

lanovka na san vigilio itálie

lanovka na san vigilio

lanovka na san vigilio

lanovka na san vigilio

lanovka na san vigilio itálie bergamo

lanovka na san vigilio

Kam na jídlo

Nahoře vystoupíte a pokud dostanete hlad jako my, tak vám přesně řeknu, kam se vám vyplatí jít se najíst. První místo, na které narazíte je restaurace s krásným výhledem, hned vedle stanice lanovky. Myslím, že se tak i jmenuje – něco jako Ristorante Funicolare, ale přesně to teď nevím. No, tak sem tedy nechoďte 🙂 Výhled je sice pěkný, stoly upravené a hned na hlavním náměstí, ale ceny jsou opravdu neskutečně nasazené. Jídlo na osobu vychází kolem 30 euro a když jsem potom viděla ty mini porce, tak jsem ráda, že jsme se s mamkou zvedly a šly dál.

krásná ale drahá restaurace

krásná ale drahá restaurace

No na dobré jídlo za dobré peníze nemusíte chodit nikam daleko a v tom je právě ten vtip! Hned přes ulici, asi 10 metrů od této restaurace je takový baráček porostlý rostlinami, bez velké cedule s názvem a jen s malým meníčkem vystaveným za oknem. Tak přesně sem jsme se šly najíst 🙂 Jakmile jsme vešly dovnitř, čekalo nás opravdu překvapení. Restaurace je obrovská! Zamířily jsme úplně dozadu, kde mají velká prosklená okna s naprosto úžasným výhledem. Kam se hrabe výhled z první předražené restaurace. Objednaly jsme si pivo a dvě pizzy Margherita.

italská pizzerie

tak sem si dojděte na jídlo 🙂

interiér italské restaurace

interiér restaurace

výhled z italské restaurace bergamo

výhled z restaurace

výhled z restaurace

výhled z restaurace

výhled z restaurace

výhled z restaurace

Ceny v menu jsem vám vyfotila, abyste si sami mohli udělat obrázek o tom, jak málo člověk platil za tak pohádkové místo. Ceny nebyly nijak přemrštěné, naopak spadaly řekla bych do takového italského průměru. Jediné co bylo nasazené byla cena tzv. „coperto„, za což chtěli něco kolem 3,7 euro na osobu. Je to na italské poměry dost, ale existují místa kde platíte i mnohem víc. Koneckonců „coperto“ je něco, co si restaurace určuje sama, je to takový jakože poplatek za službu navíc, kterou dostanete. Platí se v každé restauraci, v podstatě za to, že vám číšník donese jídlo ke stolu. Některé restaurace si dávají přirážku za hezký výhled, místo, hudbu atd. V průměru jsme v normálním městě v Itálii platívali kolem 1 eura pro představu.

Jídlo bylo vynikající a pivo taky 🙂 Obsluha velmi příjemná a hlavně to místo! Kochaly jsme se pohledem na okolí a užívaly si klid a pohodu. Pokud pojedete do Bergama, tak se tu určitě stavte, už kvůli té úžasné atmosféře a vůni lesa.

pizza margherita itálie

skvělá pizza margherita

jídelní lístek itálie

jídelní lístek

jídelní lístek pizzerie

jídelní lístek

Výlet na hrad

Až se v klidu najíte, zajděte rozhodně na hrad! Hned na stejném plácku najdete dvě ulice. Pokud stojíte zády k restauraci, tak vpravo je cesta dolů směrem do centra města. Ta vlevo naopak vede směrem nahoru k hradu, najdete tam i ceduli „castello“. 

cesta na hrad itálie

cesta na hrad – Castello San Vigilio

Dojdete tam během asi 5 minut. Dole pod hradem je krásně, ale pokud si vyjdete hradní schody, čeká na vás asi nejkrásnější pohled na celé Bergamo a okolí. Dojdete totiž na místo, kde je výhled do okolí na 360°. Všichni mi to místo strašně doporučovali a jsem ráda, že jsme se tam s mamkou vydaly, i s kufrem. Vidíte odsud totiž nejen na historické centrum Citta Alta, ale i na Alpy. Ostatně mrkněte na fotky.

centrum města bergamo

centrum města bergamo

výhled na bergamo

výhled na bergamo

výhled na bergamo

výhled na bergamo

úzké uličky směrem k hradu

úzké uličky směrem k hradu

hrad san vigilio

hrad san vigilio

hrad san vigilio voda itálie

hrad san vigilio

hrad san vigilio itálie bergamo

hrad san vigilio

výhled z hradu

výhled z hradu

výhled z hradu

výhled z hradu

výhled z hradu na alpy

výhled z hradu na alpy

výhled na centrum města po cestě z hradu

výhled na centrum města po cestě z hradu

výhled z hradu

výhled z hradu

výhled na město cestou z hradu

výhled na město cestou z hradu

výhled na alpy z hradu

výhled na alpy z hradu

výhled na alpy z hradu

výhled na alpy z hradu

citta alta bergamo

citta alta bergamo

výhled z hradu

výhled z hradu

hrad v bergamu itálie sever

hrad v bergamu

bergamo výlet

no já 🙂

Centrum města Citta Alta

Jakmile si užijete kochání se krajinou, můžete se vydat do centra a to hned několika cestami. Bergamo je známé svými schodišti, dá se sejít tedy do města přímo od hradu dlouhou klikatou cestou, mělo by vám to prý trvat kolem půl hodinky. My tudy už nešly, jelikož nám nezbývalo tolik času.

Vydaly jsme se tedy zpět na hlavní náměstí a šly vpravo, jak už jsem se zmínila. Dostanete se podél hradeb za necelých 10 minut dolů, zpět na Colle Aperto a odtud už přímo rovnou historickou bránou přímo do města.

citta alta krásný výhled

citta alta krásný výhled

italský kostel

jakýsi kostel po cestě z hradu dolů

květiny itálie sever

květiny jsou opravdu všude

úzké uličky naprosto všude

úzké uličky naprosto všude

nějaké to povídání o citta alta bergamo

nějaké to povídání o citta alta

náměstí lorenzo mascheroni

náměstí lorenzo mascheroni

Centrum města je malinkaté, projdete ho i pomalým krokem za půl hodiny. Máte ale samozřejmě možnost projít si každou malou uličku, a kochat se výhledy ze všech stran. Takže se tam podle mého dá strávit i celý den, když si třeba i čas od času někde posedíte na obědě nebo na zmrzlině.

My prošly prakticky to nejdůležitější hlavní třídou, která vás provede od brány, přes malé náměstí Piazza della Citadella, až na hlavní náměstí Piazza Vecchia, kde najdete Palazzo della Regione, krásnou fontánu Fontana di Piazza Vecchia. Projdete potom malou uličkou která vás dostane k náměstí Piazza Padre Reginaldo Giuliani kde dojdete k nádhernému dómu Duomo di Bergamo, uvidíte baziliku Basilica di Santa Maria Maggiore a věž Torre Civica, kam mi doporučovali vylézt, je prý odtud také moc krásný výhled na celé Bergamo a okolí.

konečně už centru města a věž

konečně už centru města a věž

centrum města s úzkými uličkami

centrum města s úzkými uličkami

věž itálie bergamo

věž

krásná socha v centru

krásná socha v centru

tradiční výrobky

tradiční výrobky

tradiční pamlsky itálie sever

tradiční pamlsky

italské skútry

skútr kam se podíváš

piazza vecchia centrum města

piazza vecchia centrum města

piazza vecchia centrum města

piazza vecchia

piazza vecchia centrum města

piazza vecchia centrum města

univerzita bergamo

univerzita bergamo

opět překrásné květiny směrem k bazilice

opět překrásné květiny směrem k bazilice

bazilika itálie

bazilika

baziliky itálie

tady z blízka

itálie bergamo sever dovolená

pohled z druhé strany

italský chrám a dóm

tady zespodu

Tady jsme strávily také delší dobu, společně s návštěvou baziliky. Pak už jsme jen šly pomalu ulicí Via Gaetano Donizetti až k další stanici lanovky Stazione Superiore Citta Alta. Tady se vám potom už hodí ta jízdenka za 2,3 euro, kterou si cvaknete u lanovky a použijete jí i na bus směrem na letiště. Jakmile se sjede dolů, je tam takový malý plácek, kam přijede autobus, opět linka 1, ale tentokrát musíte jet tím, který má u jedničky obrázek letadla. Jak jednoduché 🙂 Busem dorazíte na letiště během půl hodiny.

lanovka spodní část - tady vystoupíte

lanovka spodní část – tady vystoupíte

bus na letiště bergamo

bus na letiště – ten první

jízdní řád itálie

tady máte časy

jízdní řád letiště bergamo

a ještě druhá část

Poslední dojmy

Město Bergamo mě naprosto uchvátilo. Jsem ráda, že i za krátké odpoledne jsme stihly vidět to nejdůležitější a užily si ty nejhezčí výhledy a atmosféru, kterou město nabízí. Proto jestli pojedete letos na EXPO nebo budete v okolí Milána, tak si určitě udělejte výlet i do Bergama.

letiště bergamo

letiště bergamo

výhled na alpy z vrchu

výhled na alpy z vrchu

letadlo výhled na mraky

a loučíme se s bergamem

 

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Lombardia (Lombardie), Tipy na cestování Označeno s:
14 comments on “Bergamo…středověké městečko s úžasnou atmosférou
 1. pavla napsal:

  Dobry den,je nekde v Bergamu nakupni stredisko, kde poridime bezne potraviny, dekuji.

 2. Martina napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem vám poděkovat za článek, který byl pro nás velmi užitečný při návštěvě Bergama a okolí. Podle vašich rad jsme v pohodě zvládli i cestování vlakem. Díky a pokud se zase budeme chystat do Itálie, určitě k vám ještě zavítám. Hezký den, Martina.

 3. Jana napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za krásný článek plný bezva rad na cestu. Za týden odlétáme do Milána a právě v den odletu jsme chtěly navštívit Bergamo. Ráno by jsme se odhlásili z hotelu vyrazili do Bergama a odlet máme v 16 hod tak to v pohodě zvládneme ale chtěla jsem se zeptat jestli v Bergamu na nádraží nebyla nějaká úschovna zavazadel, aby jsme nemuseli chodit s kufry. Děkuji za odpověď a přeji mnoho hezkých výletů, Jana

  • Zuzka napsal:

   Dobrý den, určitě v Bergamu můžete nechat kufry. Je tu hned několik úschoven. Jedna hned na vlakovém nádraží, za menší kufr si účtují 3eura za větší 4ura. Měla by fungovat 24h. Potom v horní části Bergama – „cittá alta“ – ve věži Torre di Adalberto a nakonec na letišti v Bergamu je také možnost. Přeji krásný den a užijte si to tam! Zuzka

 4. Martin napsal:

  Dobrý den, budeme v Bergamu necelé 2 dny a jeden den bychom rádi zajeli k jezeru Como do městečka Varenna. Přemýšlím, jestli má cenu kupovat si lístek na vlak přes internet nebo raději až na místě, abychom nebyli časově vázaní na přesný čas. Nevíte, jestli se dá se koupit jízdenka z Bergama do Varenny a zpět z Varenny do Bergama v automatu na nádraží v Bergamu a Varenně nebo pouze v okýnku u pracovníka? Díky moc

  • Zuzka napsal:

   Dobrý den, určitě ho kupovat přes internet nemusíte. Na každém nádraží najdete velké automaty (většinou jsou takové zelené) a tam si jízdenku můžete zakoupit. V Bergamu by určitě měl automat být (tam si můžete koupit i rovnou na cestu zpátky) a myslím si, že i ve Varenně. I malá nádraží mívají běžně automaty. POZOR jedině na to, že jízdenku si musíte před nástupem do vlaku cvaknout v takových malých strojcích na nádraží. Proto si můžete koupit i zpáteční, protože jízdenka, pokud není označená, tak je pořád platná-neprojetá. Stejně tak si ji můžete koupit i u okýnka na nádraží, ale automaty jsou podle mě jednoduší a rychlejší. Jezdí tam společnost Trenord, tak se tady můžete podívat na časy: http://www.trenord.it/it/orari/consulta-orario-ferroviario.aspx. Kdyžtak ještě napište, kdyby jste něco potřebovali 🙂

 5. Marie napsal:

  Moc pěkný komentář se spoustou užitečných rad,A krásný tip na výlet z Milána.Děkuji.Marie

 6. Michaela napsal:

  zdravim, chceli by sme ist v septembri do bergama a na jeden den na jazero Como, vedeli by ste mi poradit kam sa ist na jazere pozriet, co vidiet kedze mame na to iba jeden den a chceme ist vlakom, dakujem

  • Zuzka napsal:

   Dobrý den 🙂 Přesně tam jsem jela loni já a mám článek na Como rozepsaný. Pokusim se ho do září stihnout dopsat. Ale ve zkratce doporučuju město Como. Já si ho vybrala, protože bylo nejblíž k Milánu a je to tam opravdu moc krásné. Je tam lanovka, která vás vyveze nad město a máte tam nádherný výhled na celé jezero. Úplně to stačilo na jeden den výletu. Je tam krásná procházka kolem jezera, pak nahoře za lanovkou s výhledem a pak když sejdete zpět do města, tak i centrum samotného města je krásné. Vy ale jedete z Bergama a ke Comu to máte 2 h vlakem (http://www.trenord.it/it/servizi/motore-orario.aspx – tady mrkněte na časy vlaků). Tak mě napadá, že možná by stálo za hřích jek do města Lecco. Máte to od Bergama blíž (jste tam za 40 min). Mě to tam lákalo, protože to vypadá opravdu nádherně, ale měly jsme to dál, tak proto jsme vybrali Como. Takže bych asi osobně zvolila Lecco být vámi 🙂

 7. Petra napsal:

  Váš článek jsem náhodou objevila den před návštěvou Bergama a i když jsem měla v plánu jít do starého města pěšky, ušetřil mi čas i energii (i když lanovkou jsem jela až dolů z hradu, protože tak brzy nejela). Z fotogenickeho města jsem byla nadšená. Díky za info. Petra

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků