Assisi…tajuplné město s duchovním nádechem

Když už vám sem píšu o Umbrii, určitě nesmim vynechat slavné Assisi. Krásné středověké městečko slavné díky svatému Františkovi (slavný kvůli tomu, že to byl bohatý šlechtic a ze dne na den se “zbláznil” a rozdal všechen svůj majetek a začal žít jako chudý mnich, prý začal mluvit i se zvířaty. Díky němu je i známá tzv. františkánská církev – mniši, co žijí velmi skromně a v extrémní chudobě).

Za návštěvu stojí dvoupatrová katedrála s rozlehlým náměstím, historické centrum města, ze kterého na vás všude dýchá duchovní atmosféra. Pod Assisi se nachází městský okrsek Santa Maria degli Angeli, kam se stojí za jít podívat na místní katedrálu, která má navrchu obrovskou zlatou sochu. Raritou je zde hlavně to, že uprostřed kostela se nachází malý kostel, přímo v hlavní hale. Jmenuje se la Porziuncola, je to malinký starý kostelík z cca 12.století, který je slavný kvůli svému duchovnímu významu. František se sem chodíval totiž modlit a také zde zemřel. Denně sem zavítá stovka věřících, kteří si sedají dovnitř, mezi oprýskané zdi na pár lavic, které se sem sotva vejdou. Kostel je opravdu malinkatý.

Assisi znám velmi dobře. Pracovala jsem totiž rok právě v Santa Maria degli Angeli. A mám to tam strašně ráda! V Santa Marii mají jednu z nejlepších cukráren vůbec, snad v celé Umbrii. Pokud tam budete, najdete ji v malé uličce hned za rohem vedle banky Unicredit. Ta se nachází vpravo, když stojíte na náměstí a kostel máte za zády.

Proč se Assisi všem tak moc líbí? Jakmile sem vejdete, zapůsobí na vás úžasná atmosféra, kterou nemá snad žádné jiné město v Itálii. Celé město je postavené z bílého typického kamene a dýchá duchovní atmosférou. Určitě doporučuji parkovat úplně na kopci města. Je tu velké parkoviště, sice placené, ale pohodlné například pro autobusy nebo auta. Sehnat jiné parkoviště je docela složité, pokud to tu neznáte.

My jednou parkovali v půlce kopce, v nějakém poli, ve městě je totiž téměř nemožné nechat auto, protože místní už toho místa mají už tak málo a jiná auta se sem prostě bez povolení nedostanou. Jinak můžete přijet odkudkoliv pohodlně vlakem nebo jednoduše zaparkovat kdekoliv v Santa Maria degli Angeli. Od nádraží už pak jede bus, který vás doveze přímo do Assisi, do centra.

Úplně na kopci je hrad. Nebo spíš zřícenina. Určitě se tam běžte podívat. Nečekejte nic úžasného, prostě rozlehlá louka a jedna velká rozpadlá zeď. No určitě je odsud krásný výhled na Umbrii a z druhé strany na Assisi. Pak už půjdete stále dolů, přejdete kolem centra města, katedrály, spousty krámků s tradičními produkty a suvenýry a nakonec dorazíte úzkými uličkami ke katedrále sv. Franiška, která vás naprosto dostane. Obrovská třípatrová katedrála s neskutečně mystickou hrobkou sv. Františka, kde se budete cítit rozhodně dost zvláštně, ať už věřící jste nebo ne.

Assisi stojí za návštěvu pro úplně všechny, víra nevíra. Je obklopené nádhernou přírodou, zelení a všechna okolní města moc pěkná, měli byste se na ně taky zajet podívat 🙂

holubice míru Assisi

holubice míru Assisi

Assisi

uličky v Assisi

Assisi katedrála sv. Františka

katedrála sv. Františka

Assisi

uličky města Assisi

Assisi centrum

centrum města – římský chrám

Assisi

Assisi pohled shora

Assisi

basilika svaté Kláry (basilica di Santa Chiara)

Assisi

uličky města Assisi

výhled z Assisi

výhled z Assisi

zřícenina v Assisi

zřícenina v Assisi

 

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Tipy na cestování, Umbria (Umbrie) Označeno s:
0 comments on “Assisi…tajuplné město s duchovním nádechem
1 Pings/Trackbacks pro "Assisi…tajuplné město s duchovním nádechem"
  1. […] náměstí Sv. Petra ve Vatikánu. Již tradičně jsme strávili pár dnů v malebném městečku Assisi. Vládne tu úžasný klid a při pohledu do okolí se vám v hlavě rozezní Františkův […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků