Vaše Itálie: tajemná zahrada Sacro Bosco

Dnešní příspěvek zaslala čtenářka Libuše. Moc jí děkuji za příjemné čtení a hlavně za zajímavé informace o místě, které jsem dodnes neznala…

**

Na zahradu Sacro Bosco můžeme pohlížet, jako na skalnatý háj, kde se místy vyloupne tu ruka, tu hlava draka či mořské nestvůry. Místo, kam není radno vcházet po setmění. Místo, kde se snad ukrývá i brána do pekel. Patříte-li však k lidem vnímavějším, odhalíte pod sutinami příběh hluboké lásky a odříkání.

Zahrada byla vybudována mezi lety 1552 a 1580 na skalnatém svahu v severozápadním cípu Bomarza, vzdáleného 20 km od města Viterbo. Autorství je dodnes nejasné, avšak nejpravděpodobnějším autorem se jeví majitel panství vévoda Vicino Orsini, vzdělaný humanista a mecenáš umění. Jako autoři bývají také uváděni Vignola nebo Piro Ligorio, kteří s Orsinim udržovali styky.

Vévoda Orsini zahradu vybudoval v zármutku ze smrti milovné manželky a nazýval ji Bosco Sacro nebo Bosco dei Monstri. V zahradě zvěčnil hrůzy válečných výprav a životní útrapy, mytické postavy a bájné příběhy.

zahrada viterbo

Příběh, jež zahrada návštěvníkovi vypráví, se odvíjí od nejnižší části zahrady, kudy protéká malá říčka, která dříve napájela celou řadu vodních prvků složitým systémem. Dnes nalezneme bazény, fontánky a kaskády většinou vyschlé a němé. Voda se tříští již jen u tlamy velké ryby. U vstupu do zahrady děsí souboj dvou bojujících obrů.

Na dolní terase kráčí velká želva nesoucí na hřbetě bohyni Fámu a proti ní leží fontána s Pegasem. Naše kroky dále směřují k divadlu s exedrou, kde jsou zachyceny tři grácie, a k dvoupodlažnímu Křivému domu, jež symbolizuje klam a bloudění v pozemském světě. Podél domu vystoupáme k terase s vázami, původně hippodromu, který v 16. století zahrnoval formální zahradu a na nejvyšším místě chrám.

sochy itálie

fontána itálie řím

Při terase v severním cípu leží socha bohyně Démétér, bohyně plodnosti, země a rolnictví. V západním cípu pozorujeme boj lva s drakem a slona ve válečném postroji. Terasu na jihu uzavírá vodní kaskáda s bohem Poseidonem a delfínem. Když projdeme terasou dál po svahu, proti nám se rozevře pekelný chřtán, symbol zahrady Sacro Bosco.

Při schodišti vedoucí k masce je vytesán nápis z Danteho Božské komedie:
Vy, kdož sem přicházíte, zanechte všech nadějí“.

zahrada sacro bosco itálie

Třetí, nejvyšší terasa je lemována piniovými šišticemi. Po schodech při severní straně můžeme vystoupat až k chrámu antického tvarosloví, jež je vrcholem celé zahrady a dominuje travnatému palouku, odkud shlíží na celou zahradu. Tady končí říše klamu a pozemského bloudění, vládne zde rozum a vznešené ctnosti. Zahrada nebyla nikdy dokončena. Po smrti vévody přestala být udržována a postupně zpustla.

Z části pozemků byly pastviny a i ty však byly později ponechány ladem, lidé se místu začali vyhýbat, až bylo místo zcela zapomenuto.Nový život zahradě vdechla až na počátku 20. století rodina Bettini. Zajištěna byla většina soch a stavebních prvků, byly odstraněny náletové dřeviny a opět vysázeny okrasné dřeviny. Park v 50. letech 20. století vešel v povědomí veřejnosti díky Salvadoru Dalímu, který zde po válce natočil film. Ducha zahrady zachytil Manuel Mujico Lianez v novele Bomarzo a Albert Ginester ve své opeře.

Zahrada je ze své podstaty živým organismem, který se stále vyvíjí, rostě, sílí a umírá, aby mohl opět povstat z popela jako bájný fénix. Děje se tak s železnou pravidelností rok co rok, dekády i staletí. Mlčenlivým svědkem toho všeho dění jest kámen, jako materiál, jež překonává nepřízeň doby a stárne-li, pak jen s patřičnou grácií, jíž je hodno ctít. Nebýt kamene, tufu, v této zahradě, jen těžko bychom se dnes mohli divit bezbřehé fantazii tvůrce a obdivovat se tajemným zákoutím i osluněným terasám.

Dnes si již jen těžko představíme, jakou krásou oplývala zahrada v době své největší slávy a kolik zahradnických rukou oni den co den pečovalo. V kamenech však zůstalo zachováno to nejdůležitější ― genius loci.

italská zahrada italská zahrada

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Lazio, Vaše Itálie Označeno s:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků