Představení regionu Marche

Jelikož se blíží dovolené a prázdniny, rozhodla jsem se představit vám druhý region a tím je Marche. Proč se hodí na dovolenou? Oproti Umbrii tu totiž najdete moře a tam se určitě spousta z vás letos chystá 🙂

Netuším jak název přeložit do češtiny, takže to je prostě Marche 🙂 Region jsem si nevybrala náhodou, je totiž hned po Umbrii mou další srdeční záležitostí. Když jsem žila v Itálii, tak jsem do Marche cestovala asi tak často jako po domácí Umbrii. marche

Nejen proto, že ve městě Fabriano měli pěkné multikino a v historickém centru se po představení dalo pěkně procházet až do noci a ujídat místní zmrzlinu, ale do Marche jsme jezdili hlavně každý víkend k moři. Konkrétně do města Fano, které nemá nejhezčí pláže na světě, ale pro mě má osobní kouzlo.

Vrátíme se ale k regionu. Marche sousedí s regiony Umbria, Toscana, Emilia – Romagna, Abruzzo, Lazio a městským státem San Marino. Omývá ho Jaderské moře a pokud byste chtěli jet na druhou stranu, dostanete se přímo do Chorvatska. 

Jedná se o region velmi vyspělý, zabývající se hlavně průmyslovou výrobou. Mají zde hlavní sídlo světově známé italské firmy jako je Indesit, Faber, Ariston a jiné. 

„Hlavním městem“ je Ancona, jedná se o přímořské město kde najdeme důležitý přístav, ze kterého vyjíždí pravidelné trajekty např. do Řecka. Marche má zhruba 1.600.000 obyvatel a protínají ho Apeniny (konkrétně „appennino umbro-marchigiano„). Většina teritoria je tvořena typickými kopci, 1/3 potom horami. Nejvyšší z nich jsou potom slavné Monti Sibillini.

apeniny marche

apeniny marche

apeniny marche

apeniny marche

parco conero marche

parco conero marche

Jak je to se zemětřesením? I tady vás asi zklamu, i tento region je klasifikován v kategorii střední až vysoké riziko zemětřesení. Jak už víme, italské regiony se dělí na provincie a tady najdeme následující: Ancona, Pesaro-Urbino, Macerata, Fermo a Ascoli Pieceno.

Marche je úžasný region, který vám nabízí naprosto vše, co byste od dovolené v Itálii mohli chtít. Je tu spousta nádherných historických městeček, architektury, na druhé straně i netknutá příroda plná kopců, lesů a honosné hory.

Nechybí tu ani moře s jak písčitými, tak i kamínkovými plážemi. Myslíte si, že v Itálii jsou pouze sáhodlouhé pláže plné turistů a nekončící moře do půlky kolen? Tak region Marche vás přesvědčí o tom, že tomu tak není. Na Itálii je krásné to, že je tak strašně moc rozmanitá a stačí popojet o pár kilometrů dál a krajina se změní o 360 stupňů.

civitanova marche itálie

civitanova marche

parco del conero

parco del conero

sirolo parco del conero

sirolo parco del conero

 Co byste určitě neměli minout?

Hlavní město Ancona má neskutečnou atmosféru. Historická architektura, výhled na moře a přístav vás okamžitě ohromí. Nedaleko od Ancony se nachází Riviera del Conero. Je to jedno z nejkrásnějších míst v tomto regionu. Jedná se o krásné pláže s azurově zbarvenou vodou a výhledem na hory tyčící se nad mořem. Je to také chráněná oblast.

Pokud hledáte moře světle modré až zelené barvy a nechcete jet až na Sicílii, tak rozhodně doporučuji tuto oblast. Jedno z nejhezčích míst zde je např. Sirolo, Palombina nebo Passetto. Nejvyhlášenější pláží je potom Spiaggia delle Due Sorelle, kam se můžete nejlépe dostat lodí z přístavu Numana.

marche pláže

marche pláže

Nemůžu zapomenou i na moje oblíbené Fano. Můžete si vybrat mezi klasickou pískovou pláží nebo pláží s kamínky (tady jí říkají “sassonia”). Pláže jsou upravené, nejsou přeplněné turisty, jsou skvělé jak pro ty, kdo hledají soukromí, tak pro ty, co hledají hotely s bazény a zábavou.

Centrum města je ideální na noční procházku. Na pláži s kamínky doporučuji kousek od přístavu skvělý buffet s mořskými plody Pesce Azzurro –mají tu velké menu za 12 euro (je tu každý den prakticky jen jedno menu na výběr, ale vždy je velmi dobré a je toho dost). Každý rok v únoru je zde pořádán velkolepý karneval http://www.carnevaledifano.com/, jeden z největších a nejvýznamnějších v Itálii.

pesce azzurro fano

pesce azzurro fano

Nedávno jsem také psala článek o úžasném jeskynním komplexu Grotte di Frasassi (článek najdete zde), který rozhodně za návštěvu stoji.

Další zajímavá místa: Monte Vettore (Pizzo del Diavolo), Monte Catria, Gabicce, Promontorio del Conero, Gola del Furlo, il Lago di Pilato, Urbino (univerzitní město s nádherným dómem a palazzo Ducale). Lame Rosse, Ascoli Piceno (známé kvůli svému krásnému náměstí), Senigallia, Loreto. Civitanova Marche, San Benedetto del Tronto, Cupra Marittima.

město v italském regionu marche

město v regionu marche

apeniny itálie marche

apeniny itálie marche

 A co jídlo?

Ani region Marche se za své lokální speciality nemusí stydět. Vyhlášené jsou například lo stocafisso all´anconetana, il salame di Fabriano, prosciutto di Carpegna, spousta výborných sýrů jako je například caciotta di Urbino.

Region Marche je známý po celém světě také kvůli svým lanýžům, nejznámější je díky nim město Acqualagna, ze kterého čistě náhodou pochází i můj ex-tchán :-). Pořádají tu každý rok úžasný festival lanýžů, který můžu jen doporučit všem labužníkům co lanýže opravdu ocení. Na malém náměstí uprostřed lesnatých kopců se sejde několik místních sběratelů a firem, co vás na každém stánku lákají na typické delikatesy. Pro mě je vůně lanýže jako afrodiziakum.

Naprosto omamná až nevysvětlitelná. Pochopí mě asi jen to malé procento labužníků, bláznivých do italského jídla, tak jako já 🙂 Festival byl pro mě opravdu zážitkem. Nakoupila jsem si tenkrát několik malých černých kuliček, na bílé lanýže jsem neměla odvahu ptát se na cenu. Jen si matně vzpomínám, že jedna paní koupila asi dvoucentimetrovou kuličku za 45 euro. Na takovýchto slavnostech rozhodně nechybí dobré místní víno, pečené kaštany a spousta jídel připravených právě z lanýžů.

 Neméně důležitou místní surovinou je i čočka, proslavily se i olivy olive all´ascolana (kdo nezná, jednoduše to jsou větší zelené olivy uvnitř mletého masa, obalené a usmažené – moc dobré!!). Nechybí ani v tomto regionu výběr vynikajících vín (např. Rosso Conero, Rosso Pieceno nebo Verdicchio dei castelli di Jesi) a recepty z ryb a mořských plodů.

Kde si můžete lanýže vychutnat?

No na mých stránkách přeci. Už jsem publikovala několik vynikajících receptů.

Povídání o lanýžíchnajdete zde
Pappardelle al tartufonajdete zde
Spaghetti al tartufonajdete zde
Spaghetti al tartufo e funghi champignonnajdete zde
Crostini al tartufonajdete zde

černý lanýž

černý lanýž

špagety s lanýžem

špagety s lanýžem

 

 

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Marche, Tipy na cestování Označeno s:
0 comments on “Představení regionu Marche
1 Pings/Trackbacks pro "Představení regionu Marche"
  1. […] regionu Marche už jsme si v minulosti něco málo říkali (článek zde). Místní recepty miluju. Mísí se v nich gastronomie „moře a hor“. Typickým […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků