Lanýže..aneb italská delikatesa

Na světě existuje několik různých druhů lanýžů a jsou jednou z nejvyhledávanějších delikates všemi labužníky a gurmány, vaří se v nejlepších restauracích nebo doma, třeba v Itálii. Jak už spousta z vás ví, jsou to vlastně houby, které ale nerostou stejně jako ostatní nad zemí, nýbrž pod zemí. Mají ve zvyku se schovávat na různých místech a vybírají si některé konkrétní druhy stromů jako jsou např. duby.

Abyste je našli potřebujete k tomu dobře vycvičeného psa (prasata se v Itálii používala až do roku 1985, kdy byl vydán zákon, který zakazuje hledání lanýžů prasaty – důvod byl především ten, že svým rypákem ničili půdu, ve které lanýž roste a mimo jiné prasata lanýže sežerou na rozdíl od psa, který ho poslušně přinese v tlamě nebo zůstane na místě a upozorní na něj pána). Takový speciální psík není vůbec levný, v Umbrii mám známé co si za svého lanýžového psa dali téměř 4.000 euro.

O lanýžích se říká, že si je buď úplně zamilujete nebo je prostě rádi mít nebudete. Já patřím do té první skupiny. Jakmile mi je dali před několika lety v Itálii ochutnat, už jsem bez nich nemohla být 🙂 Lanýže mají velmi silnou aromatickou vůni, ale zároveň také nezaměnitelnou chuť. Využívá se jich hojně v italské kuchyni, především na těstoviny, ale také na třeba na maso nebo bruschetty. Je to také prý velmi silné afrodiziakum 🙂

Lanýže nejsou zrovna levnou záležitostí. Jejich sběr je sezónní a probíhá mezi zářím a prosincem a také v létě. Liší se podle toho pak jednotlivé druhy lanýžů a také se podle toho odvíjí cena, která mimochodem záleží také na velikosti nalezeného lanýže. Bílý lanýž může stát až 4.000 euro za kilo v případě kousku o velikosti větší jak 50 gramů (pro představu jedna paní ne veletrhu lanýžů nakoupila bílý lanýž o velikosti malé kuličky, široké asi jako palec, rovných 40 eur). Černý lanýž už je mnohem cenově dostupnější, cena se pohybuje kolem 700 až 1.300 euro za kilogram. Cena je spíše pro vaši představu, může se hodně měnit v závislosti na oblasti, velikosti, druhu atd.

Máte doma lanýž a nevíte co s ním? Zkuste některý z mých receptů 🙂 Těstoviny papardelle se smetanou a nebo třeba špagety s lanýžem.

černý lanýž italský černý lanýž italský těstoviny s lanýžem itálie  černý lanýž italský těstoviny s lanýžem a houbami

 těstoviny s lanýžem

 

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Ingredience, Nejnovější recepty Označeno s:
0 comments on “Lanýže..aneb italská delikatesa
2 Pings/Trackbacks pro "Lanýže..aneb italská delikatesa"
  1. […] o lanýžích – najdete zde Pappardelle al tartufo – najdete zde Spaghetti al tartufo – najdete zde Spaghetti al […]

  2. […] kuchyni, ale regionální. Každý region tedy svou typickou. Umrie je známá hlavně díky lanýžům, které zde rostou po lesích, ale najdou je jen ti vyvolení Pak se tu hodně setkáte s lesní […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků