Lago Trasimeno…modrá perla v srdci střední Itálie

Nedaleko od města Perugia (o kterém jsme si říkali v tomto článku) se nachází malebné jezero, které okouzlí každého turistu. Lemuje ho přírodní rezervace, historické městečko a uprostřed najdeme dokonce několik ostrovů, na kterých nás čeká nejedno překvapení. Můžete tu totiž kromě návštěvy historické pevnosti ochutnat pravou italskou zmrzlinu, kochat se krajinou a úžasně relaxovat…

Jezero Trasimeno se nedá zrovna srovnávat s těmi u nás, ať už v Čechách nebo na Moravě. Má totiž rozlohu 128 km², což není opravdu málo. Ve skutečnosti je to čtvrté největší jezero Itálie! Jeho hloubka už tak významná není, dosahuje totiž maxima okolo 6 m.

jezero trasimeno itáliejezero trasimeno itálie jezero trasimeno itáliejezero trasimeno itálie umbrie

jezero trasimeno itálie

Z jedné strany na druhou vás zavezou pravidelné linky trajektů (oficiální stránky najdete zde).  Stejně tak je můžete využít i při návštěvě dvou ostrovů, kam mohou turisté zavítat. Jsou to ostrovy Isola Maggiore a Isola Polvese.

Ten první je jako jediný obydlený, najdete zde opravdu malinké městečko, které se počítá na desítky obyvatel. Je tu ale krásný klid, ideální na procházku, třeba s italskou zmrzlinou v ruce. Isola Polvese je spíše přírodní rezervací a hlavní atrakcí je tu zachovalá pevnost ze 14.století, klášter S.Secondo a kostel S.Giuliano.

hrad střední itálieitalské hrady

Nejblíže městu Perugia je rozhodně město (přístav) Passignano sul Trasimeno, které je samo o sobě moc pěkné. Na druhé straně jezera je potom podstatně větší město Castiglione del Lago se svými 15 tisíci obyvateli. Zde mají i pěkně upravenou pláž (pozn. Italové se většinou v jezerech moc nekoupou, proto se nedivte, že tu široko daleko na žádnou pláž nenarazíte, toto jezero je totiž spíše přírodní rezervací a turisté jej nevyhledávají kvůli koupání jako třeba jezero Garda).

jezero trasimeno itálie města jezero trasimeno itálie pláže

A co lokální speciality? Mezi nejvyhlášenější produkty patří vynikající olivový olej a také víno. Např. Pieve del Vescovo, Colli del Trasimeno, také Grechetto či vin santo, novello. Můžete se těšit i na sýry a med. 

Co bych na závěr doporučila? Zkuste si na dovolenou sehnat nějaké místní „agriturismo„, kde si krásně odpočinete, ochutnáte domácí pečivo, sýry nebo třeba i víno přímo od zdroje. 

Umbrie je na tento druh turistiky opravdu skvělá. Na výběr je tu opravdu hodně agriturismů (každá struktura je vybavena trochu jinak, někde mají k dispozici bazén, nebo také třeba zvířata, o které se můžete v době pobytu starat). Jedná se vlastně o domácí (rodinné) ekologické „pensiony“, kde majitelé vaří domácí kuchyni, která bývá několikanásobně lepší než v jakékoliv restauraci, porce jsou větší, ceny mírnější a personál velmi vstřícný. Můžete se těšit na takovou domácí atmosféru!

Tak už máte sbaleno?… 🙂

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Tipy na cestování, Umbria (Umbrie) Označeno s:
3 comments on “Lago Trasimeno…modrá perla v srdci střední Itálie
  1. LenkaBrestenská napsal:

    Zbalené áno, len tento rok niekde inde :))).
    O tomto jazere som prvý raz čítala viac v knihách od Frances Mayes, Američanke, ktorá si kúpila usadlosť v Toskánsku, niekde pri Arezze, a toto jazero tam pravidelne ospevovala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků