Grotte di Frasassi…jeskyně v regionu Marche, co vám doslova vezmou dech

Jelikož jsme se v minulém článku spolu podívali do mého milovaného regionu Umbrie, dneska bych vám chtěla představit další italský skvost, tentokrát v regionu Marche. Jsou to úžasné jeskyně, jak říká správně název, naprosto dechberoucí! Než jsem přijela do Itálie, procestovala jsem v Čechách už několik pěkných jeskynní. Momentálně si vzpomenu na Boskovské jeskyně, které mám z Liberce asi nejblíže. Čekala jsem něco podobného. Několik pěkných krápníků, nějaké to jezírko a málo místa všude kolem. Od těchto jeskyní jsem čekala něco podobného. Jakmile jsem však vešla dovnitř, čekal mě opravdu šok. Hned první místnost (které se říká „l´Abisso Ancona) je naprostý unikát. Otevře se před vámi obrovský prostor a vám nezbývá než se zastavit a zatajit dech. Jeskyně je tak velká, že by se do ní reálně vešel celý dóm v Miláně! Jeskyně je dlouhá 120×180 metrů a vysoká 200 metrů.

grotte di frasassi - italské jeskyně frasassi

italské jeskyně grotte di frasassi

Pro lidské oko je tento jev velmi nezvyklý a není proto schopné rozpoznat jak je co daleko či vysoko. Náš průvodce nám vysvětlil, že jak je prostor rozsáhlý a nejsou zde žádné nám známé objekty, nejsme schopni krápníky s ničím porovnat a tedy pochopit jak moc vysoké vlastně jsou. Nejvyšší krápník má něco přes 15 metrů! Je to „l´Obelisco“ a konkrétně stalagmit. Naopak největší stalaktit je „Spada di Damocle“ (neboli Damoklovo kladivo) a ten má téměř 8 metrů. Zajímavostí je, že právě na tento vás průvodce hned na začátku upozorní. Z velké jeskyně vám totiž na stropě připadá úplně malinkatý. Jakmile se však přejde do další jeskyně (která je mimochodem 200m dlouhá a přezdívá se jí tedy „sala 200„), tak ho máte mnohem blíže a teprve tehdy si uvědomíte jak moc vysoký vlastně je 🙂

Abyste si udělali zhruba představu, jeskyně se nacházejí cca 30km od města Gualdo Tadino, ve kterém jsem bydlela. Jsou jen pár kilometrů od hranic regionu Marche s Umbrií. Spadají pod obec Genga a byly objeveny v 70.letech výzkumníky z CAI (Club Alpino Italiano – což je nejstarší a nejrozšířenější skupina alpinistů a milovníků hor v Itálii). Skupinka alpinistů jednoho dne zaznamenala lehký proud vzduchu z malého otvoru z jedné hory. Prohloubili ho tedy a v ten den objevili jeskyně Frasassi.

městečko blízko jeskyní

městečko blízko jeskyní

Celkem je jeskynní komplex dlouhý 30km, z nichž přístupné trasy pro turisty jsou pouze 1,5km. Uvnitř je stálá teplota, která nepřesáhne 14 °C. Vchod do jeskynní je oddělen několika automatickými skleněnými dveřmi, které mají za účel udržet danou teplotu, a než se dovnitř dostanete, čeká vás docela dlouhá chodba kterou musíte projít. Tohle mě docela překvapilo, protože takto se opravdu dokonale uchrání teplota a tedy i krápníky.

U nás jsem se většinou setkala s tím, že vchod nebo východ byl velmi blízko venkovním prostorům. Zajímavostí je to, že kromě klasického turistického okruhu si můžete vybrat ještě další dva. Jeden modrý a jeden červený. Ten první je vhodný i pro děti od 12 let, ten druhý je poměrně náročnější. Dostanete ochranou přilbu na hlavu, lana na jištění a můžete se vydat na opravdové dobrodružství! 🙂  Budete prolézat náročnou stezkou mezi stalagmity a stalaktity, projdete zajištěni kolem útesu, kde vás čeká 30 metrová propast a spoustu dalšího. No co ještě říct. Je to naprosto úžasný zážitek!

hory itálie

tady v těch horách se skrývají jeskyně

V životě jsem neviděla tak nádherné jeskyně. Tady nemáte pár krápníku sem tam odněkud vyrostlé. Tady po krápnících doslova chodíte! Celý jeskynní komplex sestává z krápníků…jsou všude. Na zemi, na stropě, po stranách. Někde je přes ně postavená turistická struktura, schody, můstky atd. V některých místech však už jich je tolik a místa tak málo, že prostě chodíte po nich!

Takže až budete mít cestu do regionu Marche, nesmíte jeskyně rozhodně minout!    

jeskyní komplex Grotte di Frassassi

jeskyní komples grotte di frassassi

     

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Marche, Tipy na cestování Označeno s:
0 comments on “Grotte di Frasassi…jeskyně v regionu Marche, co vám doslova vezmou dech
2 Pings/Trackbacks pro "Grotte di Frasassi…jeskyně v regionu Marche, co vám doslova vezmou dech"
  1. […] Můžete zde obdivovat překrásnou přírodu (například úchvatné jeskyně Frasassi – článek zde) a užívat si bohaté […]

  2. […] jsem také psala článek o úžasném jeskynním komplexu Grotte di Frasassi (článek najdete zde), který rozhodně za návštěvu […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků