Aperitivo moment (italský aperitiv)


Typicky italskou tradicí je tzv. „aperitivo„. Je to nemyslitelná součást pátečního nebo sobotního večera ať už jste na severu nebo jihu Itálie. Já se s touhle úžasnou tradicí poprvé seznámila ve Veroně, kde jsem se ještě jako 19 letá studentka zúčastnila ročního programu Erasmus a vůbec jsem netušila, že se Itálie jednou stane mým domovem.

Jednou takhle na kolejích za mnou přišly spolubydlící Italky s tím, že si zajdeme na „aperitivo“, netušila jsem oč jde. Přišly jsme do baru (v Itálii bary nejsou stejné jak u nás, chodí se sem na snídani – koupíte si kafe, cappuccino a sníte k tomu sladký „brioss“, někdo tomu říká i croissant, nebo kousek pizzy, nebo si zde můžete dobít telefon, vsadit na „Superenalotto“, obdoba naší Sportky, koupit stírací losy „Gratta e vinci“ a nebo si třeba zajít večer s kamarády na aperitiv), spolubydlící mi hnedka objednaly Spritz, bez kterého se prý prostě nedá zahájit večer plný zábavy a…jídla.

italský aperitiv

Spritz je typickým nápojem, který se při aperitivu pije hlavně v severní Itálii. Kromě Spritzu se v Itálii pije i např. Campari, Negroni (typický pro Florencii), Martini, Prosecco, víno (to jsme pili hodně v Umbrii) a spousta dalších. Já si osobně nejvíc ze všch oblíbila Spritz, který je nejdříve nasládlý a pak trochu nahořklý a dohromady je to naprosto úžasná chuť! Někdo dělá Spritz z bílého suchého vína, já raději preferuji verzi s italským šumivým vínem „prosecco“ (hlavně tomu neříkejte před Italy šampaňské :-). Ve Spritzu nesmí chybět především likér Aperol, bez kterého by to prakticky ani nešlo, pak už se přidá jen perlivá voda nebo soda, pár kostek ledu a nakone plátek šťavnatého pomeranče (někdo přidává i malou olivu).

Samozřejmě není nutnost popíjet během aperitivu alkohol. Spousta Italů si rádo objedná i jednoduše Coca Colu, ovocný džus nebo výborný nealhokolický nápoj Crodino s nahořklou chutí, stejně tak jako je Bitter Rosso nebo Bitter Bianco.

italský aperitiv aperol

italský aperitiv spritz

Aperitiv pochází ze severní Itálie, konkrétně z Turína, a rozšířil se jako tradice do úplně všech italských regionů, i když o něm existují zmínky už ze starověkého Říma, kde se popíjel nápoj kterému se říkalo „mulsum“ a byl tvořen z vína a medu. Aperitiv se odvozuje od latinského „aperire“ (italsky „aprire“) neboli otevřít (přeneseně zahájit večer). Jde o to strávit společně a příjemně čas s kamarády, popovídat si a pobavit se a ve většině případů si potom ještě společně zajít na večeři. Do baru chodí celé party, v Itálii nikdy nepotkáte skupinku o dvou lidech. O aperitivu se také říká, že stimuluje apetit a pocit hladu a pokud se konzumuje v rozumném množství, tak má také dobrý vliv na trávení. 

Co na žádném aperitivu v Itálii nikdy nechybí je jídlo, toho musí být vždy všude a dost. Tradičním jídlem jsou takové různé jednohubky („stuzzichini„), které ujídáte během večera a dostanete je v každém baru úplně zdarma. V každé části Itálie se jídlo v barech liší, ale takovým nejvíce tradičním „finger food“ bývají olivy, chipsy, tramezzini (to jsou takové sandwiche nakrájené do trojúhelníkového tvaru, kde uvnitř najdete téměř vždy majonézu, různé pomazánky např. z tuňáka a ricotty, prosciutto crudo, prosciutto cotto, vejce, salát, rajčata a jiné dobroty), potom „pizzette“ (prostě malé kousky pizzy), „affettato“ (to je takový mix různých sýrů a uzenin), „tortine salate“ (zase takové slané chlebíčky) a spoustu dalších dobrot. V Miláně jsem se například setkala s tzv. večery „happy hour“ (typické hlavně na severu), kde aperitiv probíhá tím způsobem, že se platí pouze za pití a veškeré jídlo je pak zadarmo – v tomhle případě tam byl výběr asi ze tří druhů těstovin, rizot, pečených mas a zeleniny, chleby, pizzy..no prostě bohaté švédské stoly teplého i studeného jídla. Po takovém aperitivu už se na večeři většinou nechodí 🙂

tradiční aperitiv v itálii

večerní aperitiv v itáliiVšem, co se chystají do Itálie, ať už na dovolenou nebo za jiným účelem, tak určitě doporučuji vyzkoušet si alespoň jednou prožít některý večer „all´italiana„, dát si s kamarády dobrý aperitiv, u toho ukusovat italské dobrůtky a potom si zajít do místní pizzerie na pravou italskou pizzu a bavit se až do rána! Uvidíte, že nebudete litovat, protože Itálie je zemí, která vás svou kulturou naprosto dostane :-).

aperitiv v itálii

Váš průvodce okouzlující Itálií!

Označeno v Aperitivo (aperitiv), Nejnovější recepty, Rady a tipy k italské kuchyni Označeno s:
0 comments on “Aperitivo moment (italský aperitiv)
3 Pings/Trackbacks pro "Aperitivo moment (italský aperitiv)"
  1. […] využít jako předkrm, ale třeba i jako přílohu nebo si je vychutnávat k aperitivu (více informací zde). Často se mu také říká „finger food„, nebo prostě to co ukusujete v průběhu […]

  2. […] už jsem slíbila v článku aperitivo moment, máte tu ode mně konečně recept na italský aperitiv Aperol Spritz! Na jeho přípravu […]

  3. […] jim dát za předkrm než připravíte večeři nebo oběd. Nebo pro ně připravit pravý italský aperitiv a podávat olivový krém i s jinými […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kdo jsem

Pojďte se podívat na to, kdo jsem a proč vlastně vznikl tento blog o krásné Itálii.

Kontakt

Pokud máte zájem mi cokoliv napsat, můžete mne kontaktovat na tento email: ilove.italy@volny.cz

Připoj se na Facebooku

Italština online

Na mém blogu najdete i mini lekce italštiny online...Tak hurá na dovolenou!

Podělte se o zážitky z Itálie

Máte tipy na dovolenou v Itálii, fotky, rady, zážitky s Italy a italskou kuchyní? Podělte se s ostatními čtenáři blogu!

Kam po Itálii

Pojďte se mnou procestovat Itálii skrz na skrz. Stačí kliknout na mapku.

Italské restaurace v ČR

Jste si jistí, že chodíte do pravé restaurace "made in italy"? Pojďte to se mnou zjistit!

Vegetariánská jídla

Jelikož italská kuchyně je plná výborných receptů ze zeleniny a hlavně bez masa, vytvořila jsem pro vás ještě speciální sekci pro vegetariány.

Omáčky

V Itálii existuje spousta výborných omáček, tady postupně najdete všechny, které znám.

Zajímavosti z Itálie

V této rubrice najdete řadu zajímavostí týkajících se všeho kolem Itálie. Nechybí zde ani italské aktuality či různé akce.

Moje spolupráce

Koho sleduji

Krásné šperky z minerálů vlastní výroby, nejen s logem I Love Italy.

Kde mě najdete

Top kulinářské blogy I Love Italy

Archiv článků